Nõva kirikuhoones eksponeeritakse Nõva kiriku köstri J. Preisbergi poolt 19.-ndal sajandil kirikule annetatud 1820. aastal kunstniku L. R. Michelsoni poolt maalitud maali „Kolgata“. Muinsuskaitseameti registris on meie maal leitav Mälestisena nr. 16398.
14. mail 2025 toimus Nõva kirikus EELK Nõva Püha Olevi kiriku kogudusele kuuluva J. Preisbergi maal-epitaafi „Kolgata“ uuring. Grupp teadlasi EKA rektori Hilkka Hiiopi juhtimisel viisid moodsa eritehnika abil läbi uuringu, mille eesmärk on uurida maali alusjoonist ning tuvastada kunstniku poolt kasutatud materjale ja värvide tüüpe. Selleks kasutati unikaalset infrapunakaamerat.

Seda maali on varem, 2021 aasta märtsikuus restaureeritud, puhastatud ja konserveeritud, kuid kunstiteose maalinud kunstniku poolt kasutatud materjalide ja värvide koostist uuritud ei ole.

Maali uuringu initsiatiiv pärineb Marko Raat’ilt, kes kasutab uuringutulemusi enda Tallinna Ülikooli magistritöös (juhendaja TLÜ Humanitaarinstituudi professor Kersti Markus). Kui maali uuringu tulemused on selgunud, jagame seda huvitavat infot ka meie kodulehel.
Marko Raat on aastaid Nõvaga seotud ajalugu uurinud ja tema kaugem eesmärk on koostada ajalooraamat, milles kajastab ka nimetatud maali lugu. Selle maali lugu on Eestis eriline ja haruldane.
Kuna kohal olid tunnustatud restauraatorid, tõstatas Marko murenevate hauatähiste teema. Üheskoos tehti ringkäik kalmistul ja vaadati hauatähised üle. Mitmed murenevad tähised on Nõva kalmistu ajaloos eriti märgilised (nt Nõva mõisaproua Josephine von Baggehufwudt’i hauatähis).
Nõva kogudus tänab Marko Raat’i ja EKA teadlasi ning soovib rohket Jumala õnnistust nende tegemistesse.


Aita säilitada meie kultuurilugu. Nõva kirik vajab Sinu toetust. Kogudus on tänulik annetuse eest!
Arveldusarve:
Eesti Evangeelne Luterlik Kirik Nõva Püha Olevi kogudus
Swedbank EE702200001120116909