Ajalugu

Foto: Illimar Toomet

Aita säilitada meie kultuurilugu. Nõva kirik vajab Sinu toetust. Kogudus on tänulik annetuse eest! 

Arveldusarve:

Eesti Evangeelne Luterlik Kirik Nõva Püha Olevi kogudus
Swedbank EE702200001120116909

Vaata virtuaaltuuri siin.

Kohaliku rahvapärimuse järgi olnud juba aastal 1200 Nõval Püha Olevi kabel. Legend räägib, et merel olid paksus udus ekselnud Norra meremehed, kes lubasid, et kui nad eluga maale pääsevad, püstitavad nad tänutäheks Jumalale pühakoja. Siis kuulnud nad kukelaulu ning selle peale laevaga kaldale sõites jõudsid nad Nõva randa. Nagu lubatud, ehitasid nad rannikule kõrgemale künkale, kohaliku mõisa tuuleveski kõrvale kabeli ja pühendasid selle Pühale Olavile, Norra pühaks kuulutatud märterkuningale. Kuke auks, kelle kiremine nad õigesse suunda juhatas, on kiriku tornis tavapärase risti asemel hoopis kullatud kuke kuju. Vaadates 200 aastat vanu kaarte, kus praegune metsajärv Lepaauk on veel merelaht ning arvestades pidevat maa kerkimist ja mere taganemist, võib uskuda, et aastal 1200 loksus meri just kirikukünka nõlva all.

Külarahvas on pidanud praeguse kirikuhoone ehitusajaks 1636. aastat. Pärimusele toetudes peeti ka 1936. aastal suurejooneliselt kiriku 300-ndat sünnipäeva. Hilisem dendrokronoloogiline analüüs määras kirikuseinas asuvate palkide mahavõtmise aastaks 1749, nii et tegelikult võib kirik olla siiski sada aastat noorem ehk ehitatud umbes 1750-ndatel aastatel. Samas ei pruugi see kogukonna mälule tuginev arvestus ka sugugi vale olla ja mingi osa praegusest kirikuhoonest pärinebki 1636. aastast, kuid on remonditud või osaliselt taastatud mingil põhjusel 18. sajandi keskel. Küllap annavad edasised uuringud kindlamat selgust.

Dendroloogiline uuring sobib hästi peale laastavat Põhjasõda alanud usulise ärkamisega Läänemaal.

29. juulil on meie kiriku nimipühaku – Norra kuninga Püha Olavi nimepäev. Muistne Norra kuningas Olav on kiriklikult pühitsetud märtrina ja kõrgesti austatud kui Norra apostel, kes viis lõpule pika ja vaevalise Norra ühendamise ja ristiusustamise protsessi. Kuningas Olavi kultus märtri ja apostlina kasvas ja levis väga kiiresti kogu Skandinaavias, Briti saartele. Madalamaadesse, Venemaale ja kaugemalegi. Eestis on Pühale Olavile peale Nõva kiriku pühendatud ka Tallinna Oleviste, Vormsi ja mõlema Pakri saare kirikud.

Koguduse liige Silja Silver räägib Nõva kirikust EKN haridustöö lühifilmis Läänemaa kirikud – Nõva Püha Olevi kirik. EKN haridustöö hõlmab nii kodu, koguduse kui kooli usundiõpetuse kaudu toimuvat õppimist.

Vaata lisaks õpetaja Kristjan Luhametsa Pereraadio saatesarja “Koguduse lugu” Nõva koguduse lugu ja uuri huvitavat Muinsuskaitse Aastaraamatust.

Kogudus 23. augustil 2016 aastal. Foto: Illimar Toomet

Nõva viimase mõisaproua Josephine von Baggehuwfudt’i poolt valmistatud unikaalsed pärgamentvitraažid kiriku altariruumi akendel. Foto: Illimar Toomet